Dům obrostlý vegetací

Obrostlé domy popínavými dřevinami mají své kouzlo. Připomínají nám historické usedlosti anglického venkova, vypadají záhadně a zároveň romanticky. Mají spoustu výhod. Popínavky zakryjí nevzhledná místa, opadanou omítku a částečně izolují. Některé druhy dřevin, třeba přísavník tříprstý, se s podzimem zabarvuje do červena, oranžova a žluta, takže i fasáda domu mění svou tvář.
Horší je to s příchodem zimy. Listy opadají a dům je doslova omotán spletí větví, což není právě nejveselejší pohled. Ale příznivce tohoto druhu „zdobení“ tento fakt neodradí.
obrostlý dům
Existují i neopadavé stále zelené rostliny (jako třeba břečťan), které váš dům krášlí celoročně. Hodí se především na odstíněné strany fasád a daří se mu tam, kde jiné rostliny živoří.
Obrostlá fasáda má ale i spoustu odpůrců a je opředena řadou mýtů.

dům se zelenou fasádou
Jaká jsou pozitiva a negativa obrostlé fasády?

Setkáváme spíš s názory proti. Pokud chceme takový prvek prosadit, lidé mají výhrady. Obávají se hlavně živočichů, kteří tyto vertikální porosty obývají. Největším strašákem jsou myši a různé druhy hmyzu, který v porostu přežívá a mohl by se snadno dostat do domu. To je ale přehnaná obava, většina těchto živočichů se cítí lépe v zeleni, než ve vašem bytě a dostane se tam spíš nedopatřením.

Další velkou fámou je to, že rostliny kumulují vodu, což je sice pravda, ale dobře ošetřenou fasádu nemůže toto množství vody ohrozit.
Jediným negativem jsou miniaturní kořínky, které se zachytávají v omítce a jdou těžko odstranit, pokud se rozhodnete pro změnu fasády. Ale i tady máme řešení.

Aby se zabránilo přímému kontaktu s fasádou domu, navrhujeme podpůrné konstrukce nebo sítě, po kterých se můžou rostliny pnout.
Mezi domem a vegetací tak vznikne prostor, který má vynikající izolační schopnosti a zabrání tak i průniku nežádoucích živočichů.

Dům obrostlý vegetací
Share