Notebook neboli laptop


 Jak se rozhodnout při koupi a vědět, který notebook je pro vás nejvhodnější variantou? Je důležité znát, k jakému účelu především budete notebook využívat. Stejně tak promyslet si, co od zařízení očekáváte, co by měl splňovat. Vše má vliv také do jisté míry i na konečnou cenu. Každopádně předností každého notebooku je jeho kompaktnost a tudíž si ho lze brát bez problémů na cesty, na pracovní schůzku či obchodní jednání apod.
příprava na práci
 
Parametry aneb jak vybrat adekvátní notebook
 

  1. Základ neboli procesor – důležité je se zaměřit v rámci procesoru na počet jader a frekvenci. Pro běžnou kancelářskou práci či na domácí využití postačí průměrně či méně výkonný procesor. Avšak pro hraní her i náročnější úkoly je třeba zvolit již větší jádrový procesor.

 

  1. Operační paměť a velikost – zde platí, že čím vyšší je kapacita paměti RAM, tím více věcí a úkolů zvládne notebook a to vše najednou. Pokud je třeba hovořit v číslech, tak zde je optimální kapacita RAM okolo 5 až 8 GB pro ty méně náročnější uživatele. Pro náročnější, tj. i pro ty, kdo chtějí hrát i hry, je adekvátní kapacita kolem 16 GB a více.

 

  1. Disk – notebooky mají zcela klasické pevné disky, tj. HDD, SSD či SSHD.

 

  1. Displej – zde je zásadní správná volba při pořízení. Důležitý je adekvátní výběr displeje i maximálního rozlišení. Displej můžete zvolit lesklý, matný nebo též zvaný antireflexní. V případě lesklého displeje budete mít jasnější barvy, avšak dosti odráží okolní světlo. Matný neodráží odlesky, je více i vhodný pro cesty. V rámci rozlišení platí, že čím vyšší, tím jemnější obraz.