Prázdninové vzdělávání

Kladete si otázku, zda dětem v létě nechat úplně volnost, nebo je naopak honit do učení, aby nic nezapomněly?

Rodiče dětí školou povinných často zapomínají, od čeho prázdniny vlastně jsou. Zejména když vysvědčení nebylo úplně podle jejich představ, mají pocit, že jejich děti nesmějí ztratit jediný den, aby všechno napravili a dohnali. Ale prázdniny jsou pro děti totéž, co pro nás dospěláky dovolená. Psychologové i učitelé se shodují v jednom: děti mají o prázdninách relaxovat. Můžete mít pocit, že když nesedí v lavicích osm hodin jako vy v práci, nemohou být ze školy unavené. Ale připočtěte čas, který váš školáček věnuje domácí přípravě, a vezměte v potaz všechny mimoškolní aktivity.
skok do vody
Po deseti měsících pravidelného režimu má váš syn či dcera právo užít si pocit svobody a volnosti a také nárok být a bavit se společně s rodiči. To, že spolu sjedete řeku na kánoi nebo třeba vyšlápnete na Sněžku, je pro vašeho človíčka mnohem důležitější a přínosnější, než když spolu budete drilovat vyjmenovaná slova či násobilku. Školák může chodit na brigádu, pomáhat na zahradě a dělat spoustu užitečných věcí, ale letní aktivity by měly být školní disciplíně na hony vzdálené. Na táboře se dítko asi nezlepší v matematice, ale třeba se naučí rozdělávat oheň, poznávat rostliny, orientovat se podle hvězd a určitě udělá velký pokrok v sociálních dovednostech. Městské dítě se na venkově dozví o přírodě možná víc než za celý rok v hodinách přírodopisu.

Letní škola života
Letní cestování je ta nejpřirozenější forma rozšiřování obzorů. Voďte děti do muzeí a na výstavy. Poznávejte společně české hrady a zámky. Než se na konkrétní místo vydáte, vyberte z průvodce pár zajímavých informací, přečtěte si společně legendu nebo pověst spojenou s daným místem. Každé město má svou historii a je spojováno s významnými osobnostmi, popovídejte si o nich. Přestože dítku předáváte neutříděné informace a bez jakýchkoli didaktických zásad, ulpívají mu v paměti většinou tak hluboko, že si je pamatuje po celý život. Když potomka inspirujete k psaní deníku, ani si neuvědomí, že si procvičuje češtinu. Nenápadný způsob jak opakovat gramatiku je samozřejmě i psaní pohlednic a dopisů.

Za vysvědčení knihu?
Ještě před pár lety byla kniha nejpopulárnější dárek. Ale ani dnes není šlápnutím vedle. Nejlepší je, když čtení na prázdniny vyberete společně. Pokud dítko sáhne po komiksu, nebraňte se. To, že si dobrovolně, nebo dokonce i s nadšením přečte knihu s bublinami, je mnohem přínosnější, než když bude pod nátlakem listovat čítankou. A mějte na mysli, že velkou roli hraje příklad rodičů. Odpolední siestu s knihou v ruce si o dovolené může dopřát celá rodina.

Počty a cizí jazyky v praxi
Nepatří vaše dítě v matematice právě k přeborníkům? K nácviku se nabízejí různé situace. Nechte dítko spočítat, kolik bude stát pětikilový meloun, když kilo stojí třeba 13 korun. Až budete spolu míchat letní nápoje, poproste, ať vám převede centilitry na mililitry. Po cyklistickém výletě ho nechte spočítat, jakou průměrnou rychlostí jste jeli, nebo mu pořiďte sudoku s odpovídající náročností. V případě cizích jazyků je pravidelné opakování na místě, ale nemusí to být memorování slovíček a nekonečná cvičení z učebnice. Cesta do zahraničí je ideální příležitostí vyzkoušet, zda našprtané fráze opravdu fungují. Osvědčily se i jazykové tábory.
dřevěné piškvorky
Než se zvonek rozdrnčí
S blížícím se začátkem školního roku začínáte být možná nervózní. Dali jste na doporučení odborníků na dětské duše a synka či dceru, a vlastně i sami sebe, jste nezatěžovali učením? Jenže teď panikaříte, protože syn zapomněl násobilku a dcera nenapíše jedinou větu bez hrubky? Zachovejte klid. Rozjezd bývá pozvolný a skoro celé září většinou patří opakování. Pro klid duše můžete poslední dva týdny prázdnin dítko „trochu zmáčknout", krátký diktát nebo deset příkladů není na škodu.

Prázdninové vzdělávání
Ohodnoťte příspěvek