Tipy, jak se soustředit

Ať už se snažíme pracovat nebo učit, v dnešní době nás neustále něco vyrušuje. Může se jednat o telefon, e-mail, sociální sítě, televize nebo spolubydlící či kolegové. Všechno nám pak trvá zbytečně dlouho. Přitom by ale plně stačilo soustředit se na úkol, který máme právě před sebou, a zvládli bychom ho mnohem snadněji a hlavně rychleji a efektivněji. Jak toho tedy docílit s co nejmenší námahou?
žena v síti
1. Rozdělte si svůj čas
Jednoduše si na začátku určete, kdy budete pracovat a kdy budete naopak odpočívat nebo komunikovat na sociálních sítích. Tyto časy se snažte striktně oddělovat. Ano, zpočátku to nemusí být příliš jednoduché, ale brzo uvidíte tížené výsledky.

2. Odstřihněte se od rušivých vlivů
Tento bod navazuje na předešlý. Například ve chvíli, kdy tvoříte seminární práci nebo se učíte ke zkoušce, jednoduše zavřete všechny rušivé elementy, jako je Facebook, e-mail i zpravodajský portál. Nejlepší je však odpojit se od internetu úplně, ne vždy je to však možné: pak si aktuální zdroj otevřete do nového okna, roztáhnete na celou plochu, abyste neviděli ostatní záložky prohlížeči ani ikony na pozadí, a soustřeďme se pouze na daný text.

3. Stanovte si hlavní úkoly dne
Ať už to nazvete todo listem nebo jinak, určete si hned ráno nejdůležitější úkoly na daný den, a co nejdříve se do nich pusťte. Ideálně ještě dříve, než začnete kontrolovat e-mail a novinky na sociálních sítích. Také se koncentrujte maximálně na jeden daný úkol, jako by danou chvíli nic jiného neexistovalo. A to platí jak pro studium, tak pro práci, ale i pro osobní život.
psaní fixou
4. Snažte se co nejvíce zjednodušit
Spousta studentů si nabírá více aktivit, než může reálně stihnout. Škola, brigáda, neziskové projekty, vedení sportovního týmu, zapojení do občanských iniciativ… Na jednu stranu jsou sice tyto ambice velmi obdivuhodné, na druhou stranu těžko zvládnutelné. Seďte nohama na zemi a naučte se říkat ne. Plně se soustřeďte na to, co je pro vás danou situaci nejdůležitější a co vás dokáže rozvíjet v osobním životě.
 

Tipy, jak se soustředit
Share